Makaleler

“Değerli grup üyesi arkadaşlar;


Bu günlerde mecliste ve en son da dün akşamki televizyon programında üstün zekalı çocukların gündeme gelmesi bana ”Esaretin Bedeli” filmini hatırlattı.

Zekâ üzerine yaptığı çalışmalar ile tüm dünyada tanınan bilim adamı James R. Flynn’in ortaya koyduğu bir kavram olan “Flynn etkisi”, ülkelerde zeka testlerinde elde edilen ortalama skorun her kuşakta artması anlamına geliyor.

Dün çok ilginç bir yazı okudum. Kanada’da Toronto Belediyesi’nin en büyük problemlerinden biri, çöp kutularına saldırıp talan eden rakunlarmış. On yılı aşkın bir süredir belediye vatandaşlardan sebze,

1000 IQ PUANI VE TANGO

September 24. 2017

Fransız yönetmen Luc Besson’un en son filmi Lucy’de, genç bir kadın (Scarlet Johannson) uyuşturucu mafyası tarafından tuzağa düşürülür ve taşıyıcılık yapması için bedenine yeni ve güçlü bir sentetik uyuşturucu yerleştirilir.

Bu hafta sonu, Türkiye Zeka Vakfı’nın Ankara ODTÜ’de düzenlediği II. Zeka ve Üstün Yetenek  Kongresi’ndeydim. Salonun en dolu olduğu ilk günün sabahından en boş olduğu son günün akşamına kadar elimden geldiğince tüm sunumları takip etmeye çalıştım. Gidemeyenler için kongrenin ilginç bulduğum sunumlarından bir kaç şey paylaşayım…

ÖLÜMÜNE BAŞARILI ÇOCUKLAR!

September 24. 2017

Ji, ortaokula giden bir erkek çocuğu. Üstün akademik başarısıyla ünlü Kore’de yaşıyor.

Ji, ülkedeki öğrenciler arasında, en başarılı %1’lik dilimin içinde.

Çocuğum Acaba Ne kadar Zeki?

September 24. 2017

Zekiye Hanım, 4 yaşındaki çocuğunun zekasını merak edip IQ testine sokmuş. Çocuk testten 125 puan almış. Gerçi, çocuğun puanını nasıl öğrenmiş, orası muamma. Çünkü test skoru etik nedenlerle veliyle paylaşılmaz.

Zeka Önemsiz mi?

September 24. 2017

Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar’ın açıklaması medyada epey yankı yarattı.